Home / Genel İş İmkanları / Ev Hanımlarına Paketleme İşi İle Emeklilik Olanağı

Ev Hanımlarına Paketleme İşi İle Emeklilik Olanağı

Ev hanımları, yıllar boyunca evleri içerisinde ailelerinin her türlü ihtiyacını karşılayan ve neredeyse tam zamanlı iş oranında çalışma saatleri olan bireylerdir. Bundan dolayı, yıllar içerisinde özellikle ailelerinde maddi olanaksızlıklar oluşan ev hanımlarının maaş alma ya da emekli olma istekleri oluşmuştur.

Evde paketleme işi ile emeklilik imkanı
Evde paketleme işi ile emeklilik imkanı

Ev hanımlarının herhangi bir sigorta kaydı olmadığından ve sabit bir gelirleri olmadığında dolayı uzun yıllar boyunca kredi çekmeleri de pek mümkün görünmüyordu. Ne var ki, son yıllarda gerek bankalar tarafından sağlanan kredi imkanları ve KOSGEB hibe olanakları; gerek ise ev hanımlarına sağlanan maaş ve emeklilik olanakları ile yeni bir döneme girilmiştir. Bu yeni dönem içerisinde ev hanımlarının belli şartları sağlamaları takdirde maaş almaları ve 25 yıllık bir sürecin sonrasında emekli olmaları mümkündür. Özellikle sigorta kaydı yapılan bir ev kadınının emeklilik maaşı sıradan asgari ücret ile çalışan birinin emekli maaşı kadar yükselebilmektedir. Ev hanımları, asgari ücret ile çalışan birey sınıfına geçmiştir. Bu sayede ev hanımlarının da dilediklerince aile bütçesine katkıda bulunma, kişisel ihtiyaçlarını karşılama ve maddi bağımsızlıklarını ilan etme şansları doğmuştur. Peki, her ev hanımı emekli olabilecek mi? Ev hanımlarının emekli olabilmesi ve emeklilik maaşı alabilmesi için ne yapması gerekir? Ev hanımları maaş alabilir mi? Bütün bu soruların cevapları için makalemizin devamını okumayı unutmayınız.

Ev Hanımları Nasıl Emekli Olabilir?

Ev hanımlarının emekli olabilmesi için ne yapması gerekir? Ev hanımları nasıl emekli olabilir? Ev hanımlarının öncelikle sigorta girişlerinin olması gerekmektedir. Uzun senelerdir ev hanımlığı yapan fakat bu gelişmelerden yeni haberi olan biri eğer en az 25 yıldır evli ve ev hanımı ise, ayrıca toplu oluşacak olan sigorta prim borcunu öder ise emekli olması mümkündür. Ev hanımlarının ayrıca süreç içerisinde yıllar boyunca maaş aldıktan sonra normal bir çalışan gibi emekli olması da mümkündür. Bunun olabilmesi için ise herhangi başka bir sigorta kaydının olmadığına ve başka bir yerde çalışmadığına dair bir belgenin ilgili ev hanımı tarafından resmi kurumlara götürülmesi gerekmektedir. Ayrıca bir ev hanımının emekli olabilmesi için gerekli belgeler arasında gelir vergisinde muaf olduğuna dair alınan belge de bulunmaktadır.

Ev Hanımlarının Emekli Olabilmesi İçin Ödemesi Gereken Tutar Ne Kadardır?

Uzun süredir ev hanımı olan evli bireylerin çıkan yeni yasa ile birlikte emekli olabileceklerini öğrenmeleri üzerine en çok sorulan soru, emekli olunabilmesi için ödenmesi gereken ücret miktarıdır. Ne yazık ki bu ücretin miktarı hakkında kesin bir şey söylemek mümkün değildir. Devlet kurumları seneden seneye emekli olmak için ödenmesi gereken tutarda bazı değişiklikler yaratmaktadır. En güncel bilgi için Sosyal Güvenlik Kurumu SGK’yı aramanız ve adınıza özel olarak nasıl bir emeklilik fonunun yaratılabileceği hakkında ayrıntılı bilgi almanız gerekmektedir.

About Ayla

Check Also

Evde Ek İş İmkanları 2018

EVDE EK İŞ İMKANLARI 2016             Moda sadece kıyafetlerimizde değil, artık mutfaklarımızda da bizi peşinden sürüklemeye …

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir